V čom pochovať zosnulého?

Potrebujete pohrebníctvo?

Volajte

NONSTOP

V čom pochovať zosnulého?

Keď prídeme o blízkeho, súčasťou rozhodovacieho procesu je aj výber vhodného oblečenia pre zosnulého. Tento krok predstavuje na jednej strane emocionálnu a praktickú výzvu, ale tiež to môže byť spôsob, ako si uctiť pamiatku zosnulého. V čom teda pochovať zosnulého?

 

Kedy odovzdať oblečenie pre zosnulého?

 

Oblečenie pre zosnulého je vhodné odovzdať pohrebnej službe hneď na začiatku pri prevoze zosnulého alebo pri prvej návšteve pohrebnej služby. Zosnulý je po smrti polohovateľný len niekoľko hodín, s postupom času telo stuhne a obliekanie sa stáva oveľa náročnejším, hlavne po umiestnení do chladiaceho zariadenia. Preto je najlepšie odovzdať odev čo najskôr. Ak je toto váš prípad a návšteva pohrebníctva vás ešte len čaká - odporúčame vám článok Ako prebieha návšteva pohrebníctva: Konkrétne otázky aby ste vedeli čo očakávať.

 

 

V akom oblečení pochovať zosnulého?

 

Štandardom pre mužov je oblek, košeľa, kravata a spodná bielizeň. Pre ženy sa zvyčajne volia šaty alebo kostým, blúzka, sukňa či nohavice spolu so spodnou bielizňou. Formálne oblečenie je symbolom úcty a umožňuje tak dôstojný odchod počas poslednej rozlúčky. Pri niektorých profesiách, napríklad v armáde, polícii alebo u hasičov, je bežné, že sú zosnulí pochovávaní v uniforme. Táto tradícia odráža celoživotnú oddanosť povolaniu.

 

Čo sa týka topánok, pri tradičnom pohrebe sa zvyčajne neobúvajú. Tento zvyk má svoje praktické aj symbolické dôvody – zosnulý už na svoju ďalšiu „cestu“ topánky nepotrebuje, a tak sa táto časť odevu zvyčajne vynecháva.

 

Ak náhodou nemáte pre zosnulého žiadne vhodné oblečenie, pohrebná služba vám môže ponúknuť pohrebné rúcho, ktoré si môžete kúpiť. Pohrebná služba vám tiež môže poskytnúť priesvitný závoj, ktorý sa používa v situáciách, keď zosnulý nie je v stave vhodnom na vystavenie, ale pozostalí si aj tak želajú poslednú rozlúčku s otvorenou rakvou.


 

V čom pochovať zosnulého, ak rakva nebude otvorená?

 

Nie vždy sa však na pohrebe otvára rakva. Dôvody sú rôzne, či už z legislatívnej alebo praktickej stránky. Môže ísť o vôľu zosnulého alebo želanie pozostalých, prípadne zosnulý nemusí byť v stave, aby bolo vhodné rakvu otvárať. V prípade zatvorenej rakvy oblečenie pre zosnulého nemusíte riešiť, je úplne bežné, že sa zosnulý pochová nahý.


 

Aké materiály sú pri pohrebe najekologickejšie?

 

Ak vám záleží na tom, aby bol pohreb čo možno najviac ekologický, vyberte pre zosnulého oblečenie z prírodných materiálov, ako je bavlna, ľan či hodváb. Bavlna sa rozloží do piatich mesiacov, zatiaľ čo pri kožených odevoch je to až 20 rokov. Tiež je vhodné zvážiť oblečenia aj podľa typu pohrebu. Rozdiel medzi kremáciou a pochovaním sme opísali v článku: Aký je rozdiel medzi pochovaním a kremáciou: Výhody a nevýhody.


 

Aké oblečenie je vhodné pri kremácii?

 

Pri kremácii by mal mať zosnulý oblečenie z prírodných materiálov, ktoré sa ľahko rozkladajú. Zároveň by pri sebe nemal mať žiadne horľavé predmety, ako sú hodinky, telefón alebo elektronické zariadenia. Odporúčame konzultovať výber oblečenia so zástupcami pohrebnej služby, aby sa predišlo akýmkoľvek komplikáciám počas kremácie. Ako prebieha pohreb v prípade kremácie sme opísali v článku Ako prebieha kremácia: Postup, mýty, tipy.


 

Pri rozhodovaní o tom, v čom pochovať svojho blízkeho, je najdôležitejšie dodržať jeho priania alebo želanie rodiny. Zároveň je užitočné informovať sa o možnostiach, ktoré vám ponúkne pohrebná služba, aby ste mali všetko pripravené bez zbytočného stresu. 

 

Vybrať oblečenie pre zosnulého je krok, ktorý môže pôsobiť banálne, no v skutočnosti je veľmi osobný a dôležitý. Aj cez takýto detail totiž vyjadrujeme lásku, úctu a snahu rozlúčiť sa čo najdôstojnejšie. Ak práve čelíte podobným rozhodnutiam, po prihlásení sa na platforme Potom nájdete prehľadný systém úloh, ktoré vám pomôžu zorganizovať pohreb krok za krokom. Okrem toho si môžete vytvoriť aj vlastný plán, v ktorom si určíte, ako si želáte, aby raz vyzeralo vaše rozlúčenie — vrátane takých detailov, ako je výber oblečenia. Pretože aj o týchto veciach má zmysel hovoriť vopred.

V ťažkých chvíľach po strate blízkej osoby sa môže zdať objem povinností súvisiacich s pohrebom zdrvujúci a ťaživý. Aby sme vám čo najviac pomohli, vytvorili sme prehľadný systém, ktorého sa môžete držať. Všetko nájdete po prihlásení na stránke potom.sk.

Motýľ

Niekto Vám zomrel?

Vyplňte náš formulár, ktorý Vám pomôže

Vyplniť formulár

Niekto vám zomrel?

Vieme, aké je to ťažké. Prevedieme vás celým procesom a pomôžeme vám naplánovať rozlúčku krok po kroku.

Niekto mi zomrel

Nemusíte byť na to sami

Obráťte sa na ktorúkoľvek z nižšie uvedených liniek pomoci, radi vám pomôžu

Liga za duševné zdravie

0800 800 566

Krízová linka pomoci

0800 800 333

Internetová poradňa IPčko

www.ipcko.sk

Portál ksebe

www.ksebe.sk