Ako zrušiť účet v banke po úmrtí?


Jedným z administratívnych krokov po smrti blízkeho je aj zrušenie účtu v banke. V článku vám vysvetlíme, ako zrušiť účet v banke po smrti blízkeho, čo znamená zmrazený účet, čo sa deje s úverom, či sa dá z účtu zosnulého zaplatiť pohreb aj ako dlho trvá vyplatenie dedičstva.
Prvým krokom k zrušeniu účtu zosnulého je vybavenie úmrtného listu na matrike. Tento krok je potrebné urobiť čo najskôr, pretože pokiaľ účet nie je zablokovaný, môžu z neho naďalej odchádzať platby, ako sú trvalé príkazy a inkasá.
Úmrtie klienta môže banke nahlásiť ktokoľvek, nielen najbližší príbuzní. Stačí priniesť originál alebo overenú kópiu úmrtného listu. Nahlásenie môžete uskutočniť osobne na pobočke banky, kde vyplníte formulár o úmrtí.
Banky sa však o úmrtí môžu dozvedieť aj inak, napríklad od sociálnej poisťovne, notára alebo prostredníctvom súdnych rozhodnutí. Ak informácia o úmrtí pochádza z hodnoverného zdroja, banka môže účet zablokovať sama.
Po nahlásení úmrtia je účet zosnulého zmrazený až do ukončenia dedičského konania. Čo to presne znamená?
Všetky trvalé príkazy a inkasá sa zablokujú. Ak niektoré z týchto platieb chcete ponechať aktívne, zriaďte ich na inom účte. Pri inkase je potrebné kontaktovať poskytovateľa služby a dohodnúť sa na zmene účtu.
Ďalej sú deaktivované a zrušené platobné karty a nie je možné vykonať žiadne výbery. Deaktivuje sa tiež komunikácia prostredníctvom reklamných emailov a SMS správ. Pozastavené môže byť aj úročenie investičných produktov.
Ak máte so zosnulým spoločný účet, situácia sa mierne líši. Banka v takomto prípade zablokuje polovicu finančných prostriedkov na účte a do 14 dní od oznámenia úmrtia zruší tiež trvalé príkazy zadané zosnulým. Ak však nie ste spolumajiteľom účtu, ale iba disponentom, zablokovaný bude celý účet.
Štandardne platí, že ak mal zosnulý spotrebiteľský úver alebo hypotéku a úver bol riadne splácaný, pričom na ňom nebol iný dlžník alebo spoludlžník, úročenie sa do ukončenia dedičského konania zastaví. Po ukončení dedičského konania môže dedič požiadať o možnosť splácania úveru v dohodnutých splátkach alebo o vyplatenie dlhu do výšky zdedeného majetku.
Ak je na úvere ďalší spoludlžník, zostáva mu povinnosť ďalej pokračovať v splácaní.
Po nahlásení úmrtia je účet ihneď zablokovaný, a to až do skončenia dedičského konania, takže peniaze na účte sa na zaplatenie pohrebu použiť nedajú. Ak z účtu vyberiete alebo pošlete peniaze ešte pred nahlásením úmrtia, môže sa to považovať za krádež alebo neoprávnené nakladanie s cudzím majetkom.
Dedenie peňazí z účtu zosnulého je možné až po ukončení dedičského konania. Banke treba doručiť originál alebo overenú kópiu uznesenia o dedičskom konaní a vyplnený formulár o vysporiadaní dedičstva. Následne sa môžu vysporiadať peniaze na účte, úspory a investície, úspory v druhom pilieri, úvery a hypotéky. Banka dedičom vyplatí peniaze najneskôr do 30 dní.
V prípade nejasností ohľadom zrušenia účtu v banke neváhajte kontaktovať banku zosnulého alebo právneho zástupcu, ktorý vám môže pomôcť s prípadnými komplikáciami.
V ťažkých chvíľach po strate blízkej osoby sa môže zdať objem povinností súvisiacich s pohrebom zdrvujúci a ťaživý. Aby sme vám čo najviac pomohli, vytvorili sme prehľadný systém, ktorého sa môžete držať. Všetko nájdete po prihlásení na stránke potom.sk.
Vieme, aké je to ťažké. Prevedieme vás celým procesom a pomôžeme vám naplánovať rozlúčku krok po kroku.
Niekto mi zomrelObráťte sa na ktorúkoľvek z nižšie uvedených liniek pomoci, radi vám pomôžu