Ako získať príspevok na pohreb blízkeho?

Potrebujete pohrebníctvo?

Volajte

NONSTOP

Ako získať príspevok na pohreb blízkeho?

Strata blízkeho predstavuje pre pozostalých nielen obrovskú emočnú, ale aj finančnú záťaž. Výdavky spojené s pohrebom sa dnes pohybujú od niekoľko stoviek až po tisícky eur. Malou pomocou je štátny príspevok na pohreb. Kto naň má nárok a ako ho získať? 

 


Čo je príspevok na pohreb a aká je jeho výška?

Príspevok na pohreb je sociálna dávka, ktorú štát poskytuje ako pomoc s nákladmi spojenými so zabezpečením pohrebu zosnulého. Výška príspevku sa v roku 2024 zvýšila a z pôvodných 79,67 € sa stalo 200€ ktoré môžete využiť.


 

Kto môže žiadať o príspevok na pohreb?

O príspevok na pohreb môže žiadať plnoletá fyzická (nie právnická) osoba, ktorá: 

  • zabezpečuje pohreb zosnulého a stáva sa tak oprávnenou osobou
  • má trvalý alebo (v prípade cudzincov) prechodný pobyt na území Slovenska


 

Kto môže dostať príspevok na pohreb?

Ďalšou podmienkou pre získanie príspevku je pobyt zosnulého na území Slovenska. Zosnulý musí:

  • mať v čase smrti trvalý pobyt (v prípade cudzincov prechodný pobyt) na území Slovenska
  • byť pochovaný na území Slovenska


 

Ako žiadať o príspevok na pohreb?

Nárok na príspevok na pohreb je časovo obmedzený. Ako oprávnená osoba oň môžete požiadať do jedného roka od pohrebu zosnulého. Ak tak neurobíte, nárok automaticky zanikne.  

 

  1. Na získanie príspevku treba predložiť písomnú žiadosť, ktorú si môžete stiahnuť tu. Časť žiadosti musí vyplniť a potvrdiť pohrebná služba, ktorá zabezpečovala pohreb. Ak ste náhodou pohrebnú službu alebo kremátorium nevyužili, túto časť žiadosti môže vyplniť obec, respektíve správca cintorína (právnická osoba), kde sa konal pohreb. K žiadosti treba doložiť nasledovné doklady:
  • občiansky preukaz žiadateľa (v prípade cudzincov je potrebné povolenie na pobyt a cestovný pas žiadateľa, v prípade zahraničného Slováka doložte Preukaz zahraničného Slováka)
  • úmrtný list (originál + kópiu)
  • ak ide mŕtvonarodené dieťa, potrebujete doložiť rodný list (originál + kópiu)
  • ak ide o cudzinca na území SR, potrebujete doložiť potvrdenie oddelenia hraničnej a cudzineckej polície okresného riaditeľstva policajného zboru o mieste prechodného pobytu zosnulého s uvedením času, na ktorý bol prechodný pobyt povolený
  • ak bol zosnulý občanom iného členského štátu a ku dňu smrti na území SR vykonával zárobkovú činnosť alebo poberal niektorú z dôchodkových dávok na území SR, potrebujete doložiť potvrdenie o výkone zárobkovej činnosti alebo o poberaní dôchodkovej dávky zo SR zosnulého

 

  1. Žiadosť po vyplnení predložíte na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého alebo prechodného pobytu zosnulého. Žiadosť môžete na úrad doručiť osobne alebo poštou. Ak máte kvalifikovaný elektronický podpis, žiadosť môžete podať aj cez portál www.slovensko.sk.
  2. Príspevok na pohreb vám úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatí buď v hotovosti, alebo na bankový účet, ktorý uvediete v žiadosti. Peniaze dostanete najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca.

 

 

Hoci výška príspevku na pohreb určite nepokryje všetky náklady spojené s rozlúčkou, každá pomoc je v ťažkej chvíli vítaná. Zorientovať sa v podmienkach a administratíve však môže byť pre pozostalých vyčerpávajúce. Práve preto sme na platforme Potom vytvorili nástroj, ktorý vám po prihlásení pomôže krok za krokom zvládnuť všetky úlohy po smrti blízkeho – od pohrebu až po úradné povinnosti. Zároveň si môžete prejsť aj formuláre a otázky, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na vlastný odchod a uľahčiť tak túto situáciu raz aj vašim blízkym. Pretože aj malá pripravenosť dnes môže znamenať veľkú oporu zajtra.

V ťažkých chvíľach po strate blízkej osoby sa môže zdať objem povinností súvisiacich s pohrebom zdrvujúci a ťaživý. Aby sme vám čo najviac pomohli, vytvorili sme prehľadný systém, ktorého sa môžete držať. Všetko nájdete po prihlásení na stránke potom.sk.

Motýľ

Niekto Vám zomrel?

Vyplňte náš formulár, ktorý Vám pomôže

Vyplniť formulár

Niekto vám zomrel?

Vieme, aké je to ťažké. Prevedieme vás celým procesom a pomôžeme vám naplánovať rozlúčku krok po kroku.

Niekto mi zomrel

Nemusíte byť na to sami

Obráťte sa na ktorúkoľvek z nižšie uvedených liniek pomoci, radi vám pomôžu

Liga za duševné zdravie

0800 800 566

Krízová linka pomoci

0800 800 333

Internetová poradňa IPčko

www.ipcko.sk

Portál ksebe

www.ksebe.sk