Ako postupovať, keď niekto zomrie: Krok po kroku


Strata blízkej osoby býva nesmierne ťažká a často nás vie zastihnúť nepripravených. Okrem smútku a bolesti, ktoré ako pozostalí prežívame, so sebou smrť blízkeho prináša aj množstvo povinností a rozhodnutí ohľadom pohrebu, ktoré treba vykonať prakticky ihneď. Ako postupovať v prípade smrti však nemusí byť na prvú zrejmé. Krok po kroku sme vám preto spísali, čo robiť, keď niekto zomrie.
Úplne prvým krokom po smrti blízkeho je oficiálne konštatovanie smrti, ktoré môže vykonať iba obhliadajúci lekár. Dôležité je, aby ste nevolali pohrebnú službu, kým nebudete mať list o prehliadke mŕtveho. Postup sa líši podľa toho, kde nastalo úmrtie:
Po príchode lekár vykoná obhliadku zosnulého. Následne vystaví dokument, takzvaný list o prehliadke mŕtveho, a štatistické hlásenie o úmrti. Na zadnej strane sa nachádza kolónka Návrh prehliadajúceho lekára, ktorá určuje ďalší postup.
V prvom rade je dôležité podotknúť, že máte právo na slobodný výber pohrebnej služby. To znamená, že vám nikto nemôže žiadne pohrebníctvo nanútiť. Zoznam všetkých pohrebných služieb na Slovensku si môžete pozrieť na tejto stráke.
Kým sa na miesto dostaví pohrebná služba, ktorú ste kontaktovali, môžete pripraviť oblečenie pre zosnulého. Ak neviete, v čom dať blízkeho pochovať, prečítajte si náš blog.
Po tom, čo pohrebná služba odvezie zosnulého, by ste sa mali zastaviť v kancelárii pohrebníctva, kde spíšete splnomocnenie a naplánujete pohreb. Ak by ste chceli pohreb radšej naplánovať v pohodlí domova, môžete použiť náš formulár. Svoju predstavu o pohrebe následne len pošlete do pohrebníctva a ušetríte tak čas, ktorý by ste tam museli stráviť odpovedaním na otázky. Zároveň vám pripravíme zoznam úloh na mieru podľa vašich odpovedí - aby ste vedeli čo všetko ešte potrebujete vybaviť.
Pohrebníctvo treba zároveň oficiálne splnomocniť, aby mohlo vykonať všetky potrebné náležitosti.
Ďalšou z povinností, ktoré treba po smrti blízkeho vybaviť, sú administratívne úkony, ako napríklad ohlásenie zosnulého na matrike či požiadanie o príspevok na pohreb. Niekedy tieto služby zastrešuje aj samotné pohrebníctvo. Ak riešite administratívu sami, odporúčame vám vytvoriť si účet zadarmo na našej platforme, kde vám pripravíme zoznam na mieru so všetkými krokmi, ktoré by ste mali absolvovať. Registrovať sa môžete na tejto stránke. Okrem iného môžete požiadať štát aj o príspevok na pohreb. Ako na to sme pre vás opísali v blogu Ako získať príspevok na pohreb blízkeho.
Jednou z dôležitých úloh bude aj informovanie ďalších pozostalých. Tejto téme sme sa venovali v blogu Ako informovať ďalších pozostalých o smrti blízkeho.
V ťažkých chvíľach po strate blízkej osoby sa môže zdať objem povinností súvisiacich s pohrebom zdrvujúci a ťaživý. Aby sme vám čo najviac pomohli, vytvorili sme prehľadný systém, ktorého sa môžete držať. Všetko nájdete po prihlásení na stránke potom.sk.
V ťažkých chvíľach po strate blízkej osoby sa môže zdať objem povinností súvisiacich s pohrebom zdrvujúci a ťaživý. Aby sme vám čo najviac pomohli, vytvorili sme prehľadný systém, ktorého sa môžete držať. Všetko nájdete po prihlásení na stránke potom.sk.
Vieme, aké je to ťažké. Prevedieme vás celým procesom a pomôžeme vám naplánovať rozlúčku krok po kroku.
Niekto mi zomrelObráťte sa na ktorúkoľvek z nižšie uvedených liniek pomoci, radi vám pomôžu