Ako informovať ďalších pozostalých o smrti blízkeho


Pokiaľ vám zomrel niekto blízky, jedným z prvých krokov je informovanie ďalších pozostalých. Ide o neodkladnú, ale o to náročnejšiu a emocionálne vyčerpávajúcu úlohu. Či si touto situáciou prechádzate teraz, alebo len chcete byť pripravený na jej zvládnutie v budúcnosti, v tomto článku vám poradíme, ako na to.
To, ako oznámiť úmrtie blízkeho, sa môže líšiť od človeka k človeku. Každý z pozostalých mal so zosnulým iný vzťah a je teda normálne, že aj reakcie môžu byť odlišné. Platí, že čím náhlejšie a nečakanejšie úmrtie nastalo, tým viac informácií vaši blízki potrebujú, aby mohli túto správu spracovať. Naopak, ak šlo o človeka, ktorý bol dlhodobo chorý alebo v ťažkom stave, nie je vždy nutné zachádzať do detailov. Na tieto konverzácie sa nepripravuje ľahko, keďže najlepšie je informovať pozostalých ešte v ten istý alebo nanajvýš na ďalší deň. Ak stojíte na tej druhej strane a neviete ako reagovať, pripravili sme pre vás blog Ako reagovať, keď vám niekto povie, že mu zomrel blízky.
Nižšie vám ponúkame niekoľko možností, ako sa k situácii postaviť. Nezabúdajte pri tom však na vlastné emočné prežívanie. Pred každým rozhovorom vám pomôže hlboký nádych a pripomenutie, že akokoľvek túto správu oznámite, je to v poriadku a nie je dôvod na výčitky.
Najvhodnejšou a najcitlivejšou možnosťou je oznámiť ďalším pozostalým smrť blízkeho osobne. Osobný kontakt medzi rodinnými príslušníkmi umožňuje vyjadriť si vzájomnú sústrasť a podporu, čo je v takejto citlivej situácii neoceniteľné. Človek tak má možnosť spracovať prvotný šok a bolesť zo smrti blízkeho priamo s niekým, kto vie, čím si prechádza. Pri osobnom stretnutí si tiež môžete byť vzájomnou oporou, objať sa alebo si spolu poplakať.
Ak sa vám z akéhokoľvek dôvodu nedá s pozostalým stretnúť osobne, druhou najvhodnejšou možnosťou je telefonát. Keďže sa pri ňom s dotyčnou osobou nevidíte, je dobré sa najprv uistiť, že je osoba na pokojnom mieste a má čas a priestor správu prijať. Zároveň si treba dať záležať na tom, aby ste informáciu podali jednoducho, priamo, a pritom stále citlivo.
Je možné, že sa človek bude chcieť so správou vyrovnať osamote a hovor rýchlo ukončí. Ďalšou možnosťou je, že vás zahltí veľa otázkami alebo emočným návalom. Ak máte o blízkeho obavy, je dobré sa mu neskôr opäť ozvať.
Hoci e-mail a textové správy nepatria medzi najosobnejšie formy komunikácie, vedia byť najlepšou voľbou pri informovaní ľudí mimo najbližšieho kruhu blízkych. Cez e-mail a textové správy môžete informovať napríklad vzdialenú rodinu, kolegov či známych, ktorí so zosnulým zdieľali voľnočasové aktivity.
Najčastejšími otázkami po obdržaní takejto správy sú príčina úmrtia a dátum pohrebu. Ak je to možné, nezabudnite tieto informácie zahrnúť, aby ste sa vyhli odpisovaniu na množstvo správ. Pokiaľ ešte nemáte dátum pohrebu, napíšte, že ich o dátume budete informovať neskôr. Pokiaľ posielate hromadný e-mail, nezabudnite využiť kópiu BCC, aby ste nezdieľali e-maily všetkých adresátov.
Veľa ľudí má dnes okrem reálneho života aj ten digitálny. Ak bol zosnulý na niektorých sociálnych sieťach aktívny, je vhodné informovať o jeho úmrtí aj na týchto platformách, a to buď cez svoj profil, alebo cez profil zosnulého – pokiaľ k nemu máte prístup. Treba však mať na pamäti, že by ste tak mali urobiť až po tom, ako sú informovaní najbližší blízki a rodina zosnulého. To, či chcete zdieľať informácie o pohrebe, je na vašom rozhodnutí.
Informovanie pozostalých o smrti blízkeho vie byť nielen emočne, ale aj časovo veľmi namáhavé. Nebojte sa požiadať o pomoc a poprosiť blízkych, aby informáciu podali ďalším známym. Ak bol zosnulý súčasťou komunity alebo športového klubu, stačí, ak o úmrtí informujete vedúceho alebo zástupcu organizácie, ktorý správu posunie ostatným členom.
Informovať o smrti blízkeho patrí medzi najťažšie telefonáty či rozhovory, aké človek v živote vedie. Každé slovo v takejto chvíli váži a nie je jednoduché nájsť správny tón či formu. Ak práve prechádzate týmto procesom, po prihlásení na platforme Potom nájdete nielen praktické rady, ako zvládnuť ďalšie kroky po úmrtí, ale aj prehľadný zoznam úloh a formulárov, ktoré vám pomôžu mať všetko dôležité pod kontrolou. Okrem toho si môžete dopredu premyslieť a zaznačiť, čo si želáte, ak by sa raz podobné rozhodnutia týkali vás – pretože aj tie najťažšie situácie sa zvládajú ľahšie, keď vieme, čo si náš blízky prial.
V ťažkých chvíľach po strate blízkej osoby sa môže zdať objem povinností súvisiacich s pohrebom zdrvujúci a ťaživý. Aby sme vám čo najviac pomohli, vytvorili sme prehľadný systém, ktorého sa môžete držať. Všetko nájdete po prihlásení na stránke potom.sk.
Vieme, aké je to ťažké. Prevedieme vás celým procesom a pomôžeme vám naplánovať rozlúčku krok po kroku.
Niekto mi zomrelObráťte sa na ktorúkoľvek z nižšie uvedených liniek pomoci, radi vám pomôžu